Już czas.

Jak co roku przed lub po sezonie (piankowym) wyjeżdżam be w ciszy i spokoju w pełnym skupieniu i z nutą egoizmu zanurkować w głębiny, poczuć chłód wody, zasmakować dekompresji której tak bardzo zaczyna brakować na płytszych nurkowaniach. Poczuć tą ekstazę głębin* czytaj narkozę gazową… TEN kto nurkuje TEN wie:). Nie był to rok obfity w wyjazdy na głębsze wody dlatego tym bardziej JUŻ CZAS

Głębiny?

Czym są głębiny? temat dyskusyjny bo wszystko zależy od punktu widzenia, dla osoby w batyskafie będzie to pewnie zanurzenie +2000m na podnóże kontynentalne a może 6000m+ na rów oceaniczny ciężko powiedzieć? A dla płetwonurka, jaka głębokość będzie głębioną? czy do 200m  nurkując w szelfie kontynentalnym? Ilu z Was=nas płetwonurków zaliczyło głębokość 50m, zastanówcie się bo być może większość a zapewne tak jest uznaje nurkowanie głębokie właśnie poniżej tej wartości.Organizacja TDI szkoli nurów do maksymalnej głębokości 100m, a jest przecież największa z wielkich organizacji zrzeszających nurków tzw. technicznych.Rekord w nurkowaniu to 332m Ahmeda nurka z Egiptu ale nico mnie ma legendarny Nuno Gomes 318m,nasi rodacy Darek Wilamowski 264m, Macedoński i Starnawski 300m+ (co prawda z użyciem skutera, ale jednak). Założę się że dla nich i wielu innych 100m nie będzie głębiną.  Nasuwa się piękna myśl głębina to nic innego jak MOJA GŁĘBINA, granica którą każdy nurek,płetwonurek przesuwa z biegiem czasu i wzrastającym własnym doświadczeniem. Osobiście moją granicą głębszym plumknięciem  a głębiną są zanurzenia poniżej stu metrów!

Głębsze plumknięcia*

Każde nurkowanie od 50m do głębokości 100m, z czego zdecydowanie najlepsze to z czasami rzędu 10-20minut spędzonymi na swobodnym pływaniu po osiągnięciu docelowej głębokości:) Takich nurkowań mam kilkadziesiąt:) Drodzy nurkowie zastanówcie się jak to jest u Was nie trzymajcie się sztywno podziałów jakie narzucają federacje nurkowe w kwestii podziałów na głębokie i płytkie nurkowania, ale też nie przeceniajcie swoich możliwości i umiejętność bo być może zaczęliście swoja przygodę z tym sportem i wasza głębina to 20m+. Z nurkowym pozdrowieniem szykujący się na samotne nurkowania do 150m wasz instruktor Denis!