Wody Roszkowa

Cały okres zimowy przenurkowałem w pobliskich miejscowościach jak Racibórz, Krzyżanowice czy Buków starając się znaleźć coś ciekawego ale i wykorzystać względnie dobre widoczności w tym okresie tj 1-3m maks, co prawda nie są to miejsca popularne do nurkowania oraz nie mają żadnej infrastruktury dla nurków a dojazd nie jest komfortowy ale niewątpliwie dla mnie najważniejsze było czas dojazdu:) dlatego zamiast gnać gdzieś godzinami na popularne miejsca nurkowe wybierałem lokalne akweny raptem kilkanaście minut od domu.

Drugim dużym plusem byłą niewiadoma, niewiadoma co zobaczę pod wodą, nikt tu nie nurkuje.

Roszków stary, Roszków Bobrowy, Krzyżanowice Rsp, Racibórz Ostróg staw nr2, nr5

Racibórz Ostróg staw nr 2.  Na początek łowisko w którym nurkuje od 3 lat, niewielka głębokość zazwyczaj 4,5m, z dużą ilością śmieci ( po wędkarzach), znalazłem znak drogowy oraz trochę gruzu po budowach, nie zauważyłem nic szczególnego a dno raczej płaskie bez żadnych podwodnych wzniesień

Racibórz Ostróg staw nr 5,,no kill”. Z wszystkich tutaj wymienionych pod wodą zauważalnie najwięcej ryb, podobają mi się krzaki i drzewa potopione w lini brzegowej, duża ilość przynęt gumowych rybek wędkarskich na konarach, i uwaga uwaga są żółwie!!.

Krzyżanowice RSP. Mocno obnurkowałem w tamtym roku ale i ten okres zimowy parę zanurzeń zrobiłem. Pod wodą zatopiona łódka na kilku metrach, do tego duża konstrukcja z siatki metalowej ( pozostałość po hodowli ryb) oczywiście całkowicie pod wodą. Do tego kilka beczek metalowych, drzew i opona z dużej ładowarki, traktora? Głębokość w której nurkowałem około 7m a dno zbiornika nie jest równe posiada wypłycenie na środku, znalazłem ciekawy gatunek ryby podobny do Kozy pospolitej ale bliżej mi nie znany.

Roszków Bobrowy. Nurkowanie od strony parkingu po przejeździe przez wał, dno mulisto-żwirowe pojawiają się wzniesienia i wypłycenia, duża ilość małż jeziornych – szczeżuja. Mało ryb, zbiornik nudny jedyna atrakcja jaka była to zamarznięcie mojego automatu oddechowego w tym akwenie

Roszków stary, a przynajmniej tak go nazwali miejscowi których spotkałem, nurkowania z parkingu po przejeździe prze tory kolejowe a obok miejsca do wodowania. W stronę wyspy naprzeciw miłe zaskoczenie głębokość 13m, potopione drzewa dość duże, za wyspą kilka dużych drzew z czego jedno naprawdę wielkie, nie wiem czy 3 nurków są wstanie objąć pień pod tym konkretnym można przepływać ponieważ leży w taki sposób że jego środkowa część znajduje się w toni wodnej. Duża ilość raków I ciekawe dno. Stare płyty betonowe zbrojone nie wiem z czego? kręgi betonowe oraz kilka dużych opon.

Informacja dla wędkarzy

W tych zbiornikach nie ma ryb! Najwięcej ryb w okolicach spotykam na Pogoria 3 w Dobrowie Górniczej