,,Projekt kamieniołom,,

Czy ktoś z Was słyszał o projekcie kamieniołom? pewnie wielu odpowiedziałoby NIE a tylko nieliczni TAK, otóż kilka lat temu zrodził się pomysł na stworzenie nowego miejsca dla nurków i polegał on na zaadoptowaniu zalanego kamieniołomu do celów nurkowych, niby nic nowego bo ci którzy ze mną często nurkują pewnie byli już na ZIMNIKU w NADZIEJOWIE czy KANTYNIE i każdy z zbiorników jest mniej lub bardziej dostosowany na potrzeby nurków choć większość atrakcji nurkowie umieszczali na dnie gdy już kamieniołom był zalany i działo się to po wielu latach, ale w tym przypadku nowego kamieniołomu w Przewornie było całkiem inaczej dlatego iż woda została wypompowana, zmieniono rzeźbę terenu, pogłębiono akwen, wywieziono wiele śmieci i niepotrzebnych elementów następnie zabezpieczono skarpy specjalnymi foliami oraz wyposażono zbiornik w szereg atrakcji np.tramwaj no i na końcu zostało tylko lanie wody:) a tej wchodzi tu dużo bo zbiornik napełnia się od kilku miesięcy i baaa brakuje mu jeszcze 2m do finalnego stanu, to wszystko nosi dumną nazwe czy też hasło reklamowe ,,Projekt Kamieniołom,,

Warunki nad i pod wodą

Na powierzchni mamy sprężarkownie rzuciłem okiem na sprzęt i wygląda nieźle, mini bank z kompresorem włoskiej marki Coltri, w zadaszonym budynku gdzie znajduje się kasa i biuro obsługi ,,klienta,, na powierzchni wiele krzeseł i stołów z zadaszeniem takie jak w barach ale jak zapewniają na miejscu jest to przejściowe bo w planach są pełnoprawne wiaty ala koparki. 2-3 toi toi wolnostojący oraz 1 mini domek czy też mini biuro centrum nurkowego rzuciłem okiem i zadomowił się tu Michał z Katowic w przyszłości będą jeszcze dwa takie domki innych szkół nurkowych. Mamy jeszcze schody  do wody które ciągną się wzdłuż jednego brzegu i są naprawdę fajne. Ostatnim elementem z powierzchni o którym warto wspomnieć jest pływający obiekt-basen który unosi się na wodzie i jest świetny do prowadzenia zajęć basenopodobnych. Warunki pod wodą no cóż najważniejsza jest widoczność której tutaj nie ma na razie 2m albo znacznie mniej miejscami. Miejmy na uwadze to że woda się klaruje a organizatorzy miejsca robią wszystko by była jak najlepsza, przepuszczają zbiornik przez filtry, zbierają osad itp ale musimy jeszcze troszkę poczekać albo przyjechać plumknąc pod lodem pewnie będzie lepiej:). Zbiornik czeka na zrobienie poręczówek, w tej chwili pozostaje nawigacja przyrządowa:)

Plusy i Minusy

+ obsługa obiektu +wiaty zejście przy wodzie +dużo platform pod wodą +osoba nie nurkująca nie płaci +ciekawa topografia +platforma,basen szkoleniowy na wodzie +potencjał miejsca +instruktor FREE jak ma kursanta

– słaba wizura (w tej chwili) -docelowa cena 50zł? hmmm -mała głębokość

Pierwsze nurkowanie

Pierwsze zanurzenie rozpoznawcze zrobiłem z Arturem ŁYSY St. trwało ono 1h45min i zwiedziliśmy większość zbiornika oczywiści latarka się przydała ale ŁYSY nie miał a to że na 20m trzymał się mojej butli bo nic nie widział tu już jego sprawa:)) on tak ma, taki STYL. Wrzucam kilka zdjęć z powierzchni ( pod wodą niestety nie mam) a Was zachęcam do zapoznania się z ich stroną www or FB tam dowiecie się więcej na temat historii tego miejsca oraz mają fajne fotki jak to wyglądało przed zalaniem!

www.projektkamieniolom.pl   ///   FB: projektkamieniolom