Steina, Horka, Prele czy Sparmann to miejsca na które organizujemy wyprawy.

Te niemieckie kamieniołomy leżą bardzo blisko naszej granicy a dojazd do nich jest bardzo prosty, wystarczy kilka godzin z Rybnika i jesteśmy na miejscu.

Przyciągają wielu nurków swoją dobrą widocznością niezłą infrastrukturą jak SPARMANN oraz dużymi głębokościami

Pamiętam pierwszą wyprawa parę lat temu na Sparmann była to moja samotna wyprawa.

Po kilku godzinach jazdy autostradom A4 dotarłem do małej miejscowości gdy nawigacja GPS nakazała jazdę w prawo widziałem przed sobą kilka bloków, myślami wydawało mi się że zabłądziłem a tu nagle pojawiła się brama z wjazdem do akwenu, mocno zdziwiło mnie że leży on blisko bloków i ma taką głębokość. Jak opisują portale 70m głębokości a ja mocno chciałem to sprawdzić.

Baza była dość fajnie zorganizowana, nabijanie butli powietrzem, nitrox i tmx, baza noclegowa, ławki stoliki itp. Została pobrana niewielka oplata za wejście a sam właściciel był nieco leniwy.

Zamówiłem jakiś śmieszny tmx i powiedziałem właścicielowi że idę na dno!

Nie podobało mu się to kiwał głową że to niebezpieczne jestem sam … ble ble ble powiedział w końcu że mam uważać i nie chce wypadku ja na to OK.

Po analizie gazów było widać duże różnice tego co chciałem a tego co otrzymałem, nie zraziło mnie to do nurkowania ale musiałem pozmieniać nieco run time.

Czas na nurkowanie 🙂 po kilku minutach osiągnąłem dno i tu zdziwienie 65m głębokości, spędziłem około 15 minut na poszukiwaniu czegoś głębszego a tu nic. Około 65m i nic więcej strasznie mnie to rozczarowało ale jak się to mówi trudno….

Wróciłem do Polski i do dnia dzisiejszego prowadzę wyprawy w te rejony, wracałem tu z Bartkiem i Arturem nurkami NAUI i TDI by nurkować na sparmanie, z Krzysiem, Damianem, Hanią zaliczyliśmy super nurkowanie w Prele na jakieś 30+ ale dobrze pamiętamy jak na tej głębokości unosiła się silna zawiesina w którą wpłynęliśmy i jakby zgasły wszystkie latarki, no ale przecież one świeciły tylko nie umiały przebić się przez tą zawiesinę.

Mam wiele wspomnień z tych miejsc chętnie się z Wami podzielę podczas wspólnych wyjazdów 🙂

jest tylko jedne ,,ale,, uważam że te miejsca nie nadają się dla nurków poziomu OWD oraz bezpieczniej będzie posiadać wyższe uprawnienia.

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem w to miejsce napisz, zadzwoń zawsze możemy coś razem wymyślić! więcej zdjęć w zakładce galeria